Forum Amatorskie Forum Zjawisk Paranormalnych i Niewyjaśnionych Strona Główna Amatorskie Forum Zjawisk Paranormalnych i Niewyjaśnionych
.:Wypowiedz siĘ:. -=[ OPEN YOUR MIND ]=- .:Wypowiedz siĘ:.


Jak polepszyć pamięć??

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Amatorskie Forum Zjawisk Paranormalnych i Niewyjaśnionych Strona Główna -> Szybka Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Jose Silva




Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Pon 14:16, 31 Paź 2005    Temat postu: Jak polepszyć pamięć?? Back to top

Większość z nas nieprzywiązujemy uwagi do pamięci.A pamięć jest jedną z rzeczy,która służy nam do przechowywania informacji.Są różne rodzaje pamięci,np.:określająca długość przechowywania informacji,czyli krótka(krótkotrwała lub krótkoterminowa) i głęboka(długoterminowa),a także fotograficzna.Dla określenia radzaju pamięci określa się pamięć:operacyjną,czyli na przykład jazda na rowerze bez trzymanki,bezwzrokowe pisanie na klawiaturze itp.,dyskulsywna(czyli adresy,numery telefonów itp.).
Jednym z ważnych etapów zapamiętywania są skojarzenia.Dlatego żeby lepiej zapamiętać musimyużyć naszych zmysłów.Nazywa się to mnanotechika.Odkryli ją Grecy i wymyślili sztuczki, dzięki którym można efektywnie i łatwo zapamiętywać numery, wiersze, itp. - informacje, które normalnie bardzo szybko "wylatują nam z głowy".Oto radzaje sztuczek:
Łańcuchowa metoda skojarzeń

W metodzie tej kojarzysz ze sobą kolejne pozycje, zwykle używając wymyślonej, zabawnej historii. Jeśli np. masz zapamiętać jakiś ciąg elementów, szczególnie w odpowiedniej kolejności, to właśnie ta metoda jest odpowiednia.

Przykład:Załóżmy, iż masz zapamiętać następującą listę zakupów:chleb, jajka, masło, pomidory, mleko.Jak szybko zapamiętasz tą listę? Jaką będziesz mieć pewność, że wszystko sobie przypomnisz? Jutro. A pojutrze? Za tydzień? Dwa?Dzięki tej metodzie będzie dużo większa szansa, że sobie przypomnisz tą listę.Jeszcze raz podkreślę: skojarzenia. Aby wymyślić dobre skojarzenia potrzebna jest wyobraźnia. Skojarzenia - wyobrażenia, wykorzystujące wszystkie zmysły (wzrok, słuch, węch, dotyk), i te skojarzenia, które są zabawne, przesadzone, niezwykłe, dziwne - są dobre, bo zapadają na długo w pamięci, a właśnie o to chodzi.

Pierwszy mamy chleb. Wyobraź sobie więc siebie wchodzącego(wchodzącą) do sklepu. Pierwsze co rzuca Ci się w oczy, po wejściu do sklepu, to dostawa świeżego chleba. Czujesz jego zapach, wyobrażasz sobie jaki musi być smaczny.Dostawca, niezdarnie przeciągając skrzynie z pieczywem, zahacza o półkę, na której znajdują się jajka... i tak! oczywiście - wszystkie spadają rozbijając się! Wink Powstaje przy tym duży hałas i zamieszanie w sklepie. Jedno jajko rozbiło się na bucie chłopca, który stał akurat przy kasie i trzymał w ręku masło. Chłopak się zdenerwował, rzucił masło na podłogę... masło rozwaliło się robiąc jeszcze większy miszmasz. Podłoga wysmarowana jajkami i masłem była bardzo śliska. Sprzedawca próbując podejść, aby zrobić porządek pośliznął się...spróbował się złapać półki z pomidorami... lecz była zbyt słabo przymocowana i zleciała, a pomidory wysypały się mu na głowę Wink(Co nam jeszcze zostało? Ach, tak - mleko.)Akurat w tym momencie ktoś, najwidoczniej bardzo się śpieszący, wszedł do sklepu i zapytał szybko "czy jest mleko?", po chwili zauważył całą tą dziwną sytuacje i się roześmiał. Wink

Ta historia była 'głupia', nierealna, ale też zabawna, zwariowana, niezwykła, dziwna - zapadająca więc łatwo (i na długo) w pamięci.Jeśli tylko będziesz w stanie przypomnieć sobie, mniej więcej, tę historię, przypomnisz sobie również wszystkie pozycje, które były do zapamiętania!

Skojarzenia, które nie są przez nas używane, są zapominane.Im mniej ważne dla nas skojarzenie i im rzadziej wspominane, tym szybciej je zapominamy.Analogicznie: Przypominanie powoduje wzmocnienie skojarzenia, a więc przypominanie danej informacji powoduje, że daną informację lepiej pamietasz.Ale najbardziej efektywna powtórka to taka, podczas której sam(a) próbujesz przypomnieć sobie informacje - bez żadnych zewnętrznych pomocy, ewentualnie z małymi wskazówkami z zewnątrz.Przypominanie polegające na otwarciu zeszytu i przeglądaniu notatek nie jest efektywne.Efektywniej jest przypomnieć sobie z własnej pamięci - zdać sobie sprawę z tego czego nie pamiętasz i dopiero wtedy otworzyć zeszyt/książkę i wyszukać to czego nie pamietałeś. O tym jak dokładnie wygląda zapominanie i jak efektywnie mu przeciwdziałać (jak optymalnie rozłożyć powtórki) będzie mowa w dziale w dalszej części.

Oto fajna stronka:[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Kędzior




Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kurpsie

 PostWysłany: Pon 20:09, 31 Paź 2005    Temat postu: Back to top

Z pewnością pamięć polepszają wszelkiego rodzaju orzechy.

Ważne jest to aby w trakcie zapamiętywania czegoś robić krótkie przerwy, a następnie wydłużać je i odstępy powtarzania czegoś również.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
tobos
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2005
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: się biorą dzieci

 PostWysłany: Pon 22:40, 31 Paź 2005    Temat postu: Back to top

Hmmm a wiecie, że może być dobre. A co do skojarzeń to próbowałem tylko takie typu pierwsze litery i takie tak, ale jestem pewien ze dla mnie historia z tym sklepem napewno by zadziałała...

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Kędzior




Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kurpsie

 PostWysłany: Wto 18:21, 01 Lis 2005    Temat postu: Back to top

A jakie metody są dobre na zapamiętywanie dat np. z historii?

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Jose Silva




Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Śro 16:44, 02 Lis 2005    Temat postu: Back to top

Nie wiem ile jest technik,ale jedną to na pewno znam.Jest to technika opierająca się na tym,żę litery zawarte od 0 do 9 (liczby rzeczywiste,postać decymalna) podstawiamy pod litery.
Przypuśćmy, że przyporządkowaliśmy każdej cyfrze od 0 do 9 pewną spółgłoskę. Następnie, kiedy musimy zapamiętać numer, przekształcamy numer w spółgłoski, dodajemy samogłoski i formujemy słowo. To słowo może być użyte do sformułowania o wiele łatwiejszego skojarzenia, niż gdybyśmy próbowali użyć samego numeru.

Dla przykładu, przypuśćmy, że musimy zapamiętać, iż Stary Testament ma 39 ksiąg. Powiedzmy 3 i 9 przetłumaczymy na M i P osobno. Możemy łatwo dodać samogłoski "A" pomiędzy spółgłoski i na koniec, co da nam wyraz "mapa". Możemy teraz wyobrazić sobie przed nami ogromną mapę z morzem Śródziemnym, Izraelem, Egiptem itd. Ładna mapa Starego Testamentu. Dwa tygodnie później chcemy przypomnieć sobie ile ksiąg było w Starym Testamencie. Przypominamy sobie ogromną mapę z wszystkimi jej częściami. MAPA... spółgłoski M i P... dają nam 3 i 9. 39! Udało się! Jest to sposób dookoła, ale to działa. Wszystko dzięki skojarzeniom.

Więc możesz zapytać, skąd mogę wiedzieć, że M jest 3, a P jest 9? Musisz wpierw zapamiętać następującą tabelkę spółgłosek i cyfr. O jejku, możesz powiedzieć. Ale poczekaj... jeśli już zapamiętasz tą tabelkę, może być pomocna przez całe życie! Po drugie, jest nawet schemat jak skojarzyć numery z literami! NUMER - LITERA/DŹWIĘK - POMOC W ZAPAMIĘTANIU1 = t,d - t ma jedną pionową kreskę2 = n - n ma dwie pionowe kreski3 = m - m ma trzy pionowe kreski4 = r - r jest głoską wyrazu "cztery"5 = l - rzymskie 50 = L6 = j - odwrócone J wygląda jak 67 = k,g - wyobraź sobie K narysowane z dwóch 7-mek8 = f,w - zakrzywiona f ma dwie pętle jak 89 = p,b - odwrócone P wygląda jak 90 = z,s - wyraz "zero" zaczyna się na Z
Jest to standardowy system mnemoniki używany przez pamięciowych ekspertów. Został zoptymalizowany do łatwego zapamiętania i używania. (Zauważ, że pary liter zostały zgrupowane razem, na podstawie fonetycznego podobieństwa, np. 't' i 'd' lub 'p' i 'b')
Duga metoda to rymy.Np.:
Jeden – eden
Dwa – rdza
Trzy – kły
Cztery – rowery
Pięć – pięść
Sześć - test
Siedem - grzebień
Osiem - prosie
Dziewięć - wrzesień
Dziesięć - rtęć
Jeszcze jedna metoda to wyobrażenie sobie do liczb coś bardziej urozmaiconego,np.wyobraźmy że mamy do zapamiętania liczby 13594.Aby to zapamiętać możemy sobie wszystko logicznie przyporządkować.Przykład: liczbę jeden,którą chłopcy grają w nią w nogę na boisku.Później co natąpiła burza i strzelił piorun w kształcie litery 3 w drzewo w kształcie litery 5.Następnie wyobraźmy sobie żę jedzie karetka z numerem 9 na miejsce.Z karetki wychodzi lekarz,który ma na czole napis litery 4.
NIe wiem jaką technikę wybierzecie,ale dla mnie najlepsza jest ostatnia.Smile


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
tobos
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2005
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: się biorą dzieci

 PostWysłany: Śro 18:43, 02 Lis 2005    Temat postu: Back to top

Oto przykład prawdziwego posta, w którym wszystko mamy jak na dłoni i nie pozostaje nic jak poprostu się uczyć Very Happy Brawo Jose Silva Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Amatorskie Forum Zjawisk Paranormalnych i Niewyjaśnionych Strona Główna -> Szybka Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach